Léčebné účinky hub

Léčebné účinky hub

Hlíva ústřičná

Hlíva se vyznačuje výjimečnou kombinací zdravotně prospěšných látek, jako např. některých vitaminů, glukanů, dále proteinů, sterolů, aminokyselin, mastných kyselin a stopových prvků. Upravuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Posiluje imunitní systém, odstraňuje nebo tlumí bolesti některých kloubních onemocnění, pomáhá alergikům, astmatikům, diabetikům a její pravidelná konzumace je výbornou prevencí proti civilizačním onemocněním.

Má také účinky proti zánětlivým onemocněním, virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám, proti hemoroidům, ekzémům a při léčení popálenin. Lékaři ji využívají při chemoterapiích, protože zmírňuje jejich vedlejší účinky. 

Pleurotus ostreatus Pleurotus ostreatus

Ucho Jidášovo

Jidášovo ucho má díky přítomnosti antioxidantů a dalších účinných látek schopnost celkově očišťovat organismus a stimulovat imunitu, příznivě působí i na psychiku. Posiluje tělo v období rekonvalescence po nemocích nebo jiné tělesné zátěži, např. po porodu. Zlepšuje také kvalitu vlasů, nehtů a pleti. 

Snižuje vysoký krevní tlak, má antikoagulační účinky, zabraňuje kornatění cév a trombóze, je prevencí infarktu myokardu. Kromě toho léčí bolesti žaludku, břicha, křeče v končetinách, zácpu, snižuje hladinu tuku, cukru a cholesterolu v krvi, léčí diabetes. Léčí hemoroidy a hemoroidní krvácení, podporuje peristaltiku střev. Používá se k léčbě očních, nosních a krčních zánětů.

Auricularia auricula judae Auricularia auricula judae

Hnojník obecný

Účinně pomáhá snižovat krevní tlak a zároveň i hladinu cukru v krvi. Díky tomu působí proti dvěma civilizačním chorobám, a to hypertenzi a diabetu. Působí proti bolestem kloubů. Zároveň posiluje imunitu. Podporuje také trávení a zlepšuje prokrvování tkání.

Pozitivně se uplatňuje také při léčení hemoroidů. Podstatný je rovněž i jeho protinádorový efekt prokázaný i studiemi. Obsahuje totiž významné látky, které jsou účinné zejména v boji proti rakovině prsu, prostaty a žaludku. Vyznačuje se také antioxidačními a protibakteriálními účinky. Doporučuje se i proti obezitě, stresu a při střevních infekcích.

Coprinus comatus Coprinus comatus

Penízovka sametonohá

Penízovka se používá jako přírodní antibiotikum k léčení zánětů, bělotoku, různých dermatóz, alergie, astmatu, Crohnovy choroby, jako prostředek proti nespavosti a k podpoře imunitního systému. Obsahuje protein flammulin a polysacharidové frakce s prokazatelnou protinádorovou aktivitou. Protinádorová léčba není ještě plně prozkoumaná, ale snižuje nepříjemné pocity nemocných, prodlužuje remise dosažené současnou terapií, a dochází ke zpomalení růstu nádorů.

Penízovka působí antibakteriálně, vylepšuje střevní mikroflóru a pomáhá k očištění organismu. Dokáže zlepšovat stav cukrovky, pomáhá při ischemické chorobě srdeční. Jako jedna z mála potravin čistí a povzbuzuje činnost slinivky břišní.

Flammulina velutipes Flammulina velutipes

Čirůvka dvoubarvá

Je to lahodná houba, u které vás zaujme zvláštní zemitá vůně.

Vyznačuje se antibakteriálními, antifungálními a antioxidačními účinky. Obsahuje některé flavonoidy, mastné kyseliny, ale také poměrně vysoký obsah proteinů a některých minerálních látek, zejména draslík. 

Mimo to v ní byla zjištěna i přítomnost kyseliny listové, jejíž nedostatek způsobuje megaloblastickou anémii, poruchy růstu a neplodnost. Název kyseliny je odvozený od jejího vysokého obsahu v listové zelenině. Je známá také pod názvy vitamin B9, folát či folacin.

Lepista personata Lepista personata

Bedla vysoká

Tato známá houba obsahuje flavonoidy, látky s antioxidačními a antibakteriálními účinky, značné množství proteinů, mastné kyseliny, imunomodulační glukany, betakaroten a v menší míře lykopen, který snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Zlepšuje funkci prostaty a dobře prospívá pleti. Z minerálních látek obsahuje ve vyšší míře draslík.

Snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol, posiluje obranyschopnost organismu, funguje preventivně proti vzniku nádorových onemocnění a účinná je také při léčbě cukrovky. Navíc podporuje detoxikaci těla a čistí trávicí trakt, játra a střeva. Její největší předností je však výtečná chuť.

Macrolepiota procera Macrolepiota procera

Čirůvka májovka

Tato jedlá a výborná jarní houba typická svou lehce moučnou vůní obsahuje látky s protirakovinnými, antibakteriálními, antialergickými, antifungálními a antioxidačními účinky. 

Využívá se v podobě rozemletého prášku také k podpůrné léčbě cukrovky, potvrdilo se totiž, že snižuje koncentraci cukru v krvi, a byly v ní identifikovány hned dvě látky, které jsou za tento účinek zodpovědné. Pokrm z 250 gramů hub má údajně srovnatelný účinek s podáním inzulínu. Dále přispívá ke zmírnění některých alergických projevů, zejména senné rýmy. 

Calolybe gambosa Calolybe gambosa

Liška obecná

Tato výtečná houba obsahuje celou škálu zajímavých látek jako např. vitamín C, je bohatá na draslík a zařazuje se i mezi nejbohatší známé zdroje vitamínu D2, který je potřebný pro vstřebávání vápníku a fosforu ve střevech, a pro správnou tvorbu kostí. Kromě toho je vitamin D potřebný pro správnou funkci imunitního systému a pomáhá v prevenci před některými typy rakovin. 

Houba má dále protizánětlivý, antioxidační a antimikrobiální účinek, zejména vůči bakterii Escherichia coli a zlatému stafylokoku. Obsahuje navíc železo, betakaroten a různé fenolické látky. Zajímavý je také fakt, že v ní byl objeven serotonin, tzv. „hormon štěstí“, jehož nedostatek způsobuje poruchy spánku a deprese.

Cantharellus cibarius Cantharellus cibarius